Pratik Bilgiler

Ezine, Türkiye’de beyaz peyniri ile meşhur bir kenttir. Ezine’nin muhtelif yerlerinde özenle üretilen çeşitli ve lezzetli beyaz peynirleri Ezine’nin merkezi ve yakın çevresinde konuşlu butik satıcılardan temin edebilirsiniz. Ezine’de ve çevresinde üretim ve satış yapan peynircilerin hepsinde peynir tadım merkezleri bulunmaktadır. Unutmayın her peynircinin kendine has gizli bir formülü vardır. Hepsinin tadına bakıp en çok hoşunuza gideni almanızı tavsiye ederim.

Ezine’de beyaz peynirden sonra en çok üretilen ve lezzetini test etmeniz gereken ürün ise zeytin ve zeytinyağıdır. Beyaz peynir gibi zeytinyağı da yer üreticilerin satış merkezlerinde tadına bakılmak üzere sizleri beklemektedir.

Ezine, verimli toprakları ile doğal tarım ürünlerinin üretildiği, tıbbi bitkilerin yaygın olarak bulunduğu bir kent
tir. Her hafta pazartesi günü kurulan Ezine pazarında veya çevre köylerde yerel satıcılardan organik ürünleri ve tıbbi bitkileri temin edebilirsiniz.

Bunlar dışında Ezine merkezde ve Geyikli’de köfte en yaygın fastfood yiyeceklerin başında gelir. Geleneksel Türk yemekleri yapan lokantaları da muhakkak deneyebilirsiniz. Ayrıca Ezine’nin sahil kesiminde denizden taze tutulmuş balık ve deniz mahsullerini mevsimine göre deneyebilirsiniz.

Ezine’ye kadar gelmişken sahilde hangi restorana oturursanız oturun kekikli zeytin yağı ve yanında Ezine peyniri istemeyi unutmayın. Ayrıca taze tutulmuş olta balığını yemeden geçmeyin.

Ezine’nin bir diğer meşhur ürünü de köftesi ve etleridir. Ezine Peyniri ve etlerinin lezzetli olmasının temel nedeni Ezine’yi çevreleyen coğrafyanın zengin bir floraya sahip olmasıdır. Bu açıdan Ezine’de ve çevresinde özellikle köfte ve köfte türünden et yemeklerini deneyimleyebilirsiniz. Özellikle Bahar mevsiminde gelirseniz bazı yerel lokantalarda fırında oğlak çevirmenin tadına bakma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Ezine’nin İnsanları

Ezine halkı genellikle arkadaş canlısı, yardımsever ve misafirperverdir. Modern bir Cumhuriyet kasabası olan Ezine’yi dört mevsim gece gündüz güvenle ziyaret edebilir, güzel vakit geçirebilirsiniz. Ezine halkı turist görmeye ve ağırlamaya alışkındır. Böylece kendinizi yabancı hissetmeyeceksiniz ve sıcakkanlı Ezinelilere kısa sürede alışacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Yerler

Yahya Çavuş Köyü ve Antik Sütunlar
Ezine’li Yahya Çavuş Kötü ve Antik Sütunlar

Alexandria Troas
Dünyanın İlk Metropolü, Eski İstanbul

Neandria
Ticaret ve At ile Antik Çağa Damga Vurmuş Kent

Dalyan Antik Liman
Doğu İle Batıyı Birbirine Bağlayan Liman

Pin It on Pinterest

Share This

Paylaş & Share