Heredos Atticus Hamamı

Roma Döneminin Devasa Aqua Parkı

Okuma Süresi: 3 dakika

Roma döneminin dikkat çekici yapılarından olan Herodes Atticus’un hamam kompleksi Alexandria-Troas içinde hâlâ görülebilecek yerler arasındadır.

Alexandria-Troas, özellikle Roma İmparatoru Publius Aelius Hadrianus (Hükümdarlığı: 10 Ağustos 117 – 10 Temmuz 138) zamanında şehir adeta yeni baştan inşa edilmiştir. Roma döneminde özellikle çevrede bulunan granit madenleri tam kapasite kullanılmaya başlanmış ve Troas’tan Roma İmparatorluğu’nun her yanına dolayısıyla Avrupa’ya granit inşaat malzemesi ve özellikle de granit sütunlar ihraç edilmeye başlanmıştır. Bu madenlerden en meşhuru Yahya Çavuş köyüne 700 metre mesafede olanıdır. 

Bu dönemde bir Grek aristokratı, sofist ve aynı zamanda da Roma Senatörü ve Anadolu’da Troas dahil tüm müstakil şehirlerin valiliği görevini yapan Herodes Atticus (doğum 101 – ölüm 177) Troas’a büyük bir önem vermiştir. Troas bu dönemde kalabalıklaşan nüfusu ile büyük bir susuzluk çekmekteydi. Bu duruma bir çözüm olarak Heredos Atticus, Troas’a o zamana kadar Roma döneminde Anadolu’da görülmüş en büyük hamam, su kemeri, sarnıç ve su kanal kompleksini inşa ettirmiştir. Adeta bir aqua park oluşturmuştur. Hatta diğer Roma valilileri kendisini İmparator Hadrianus’a şikâyet edince Herodes, İmaparatora beliğ bir mektup yazarak hem hakkındaki şikâyetleri akim bırakmış hem de istediği ek kaynağı ve fazlasını tahsil etmiştir. Troas, Heredos sayesinde suya doymuş, yapılan tüm imar ve iskân faaliyetleri ile şehir altın çağına girmiştir. Barbar saldırıları ile zayıflamaya başlayan Roma İmparatorluğunun başına 25 Temmuz 306’da hakimiyet alanını giderek genişleten I. Constantinus ve halk arasındaki meşhur ismi ile Büyük Konstantin (Hanedanlığı: 25 Temmuz 306 – 22 Mayıs 337) geçmiştir. Konstantin, Roma İmparatorluğu kadar Roma şehrinin de ne büyük bir tehlike altında olduğunu görerek bir yandan dağılan imparatorluğu birleştirirken diğer yandan da Roma İmpapatorluğu’na daha güvenli bir bölgede yeni bir başkent yani Nova Roma(Yeni Roma) aramaya başlamıştır. Bu dönemde kendisine Sicilya, Korsika, Kartaca, İspanya’da birçok şehir teklif edildiyse de bunları reddetmiştir. Roma’nın ilk Hıristiyan İmparatoru olan Konstantin yeni başkenti için efsanevi bir yer arıyordu. Sonunda Troas’a geldi ve bu kenti başkent yapmaya karar verdi. Önce imar ve iskân faaliyetleri başladı. Ancak rakiplerinden birisini daha yok etmek için gittiği bir seferden dönerken bugünkü İstanbul’un Üsküdar semtinde Çamlıca tepesinde gördüğü efsanevi bir işaret üzerine başkentini bugünkü İstanbul’un olduğu yere taşımaya karar verdi.

11 Mayıs 330’da başkentini yeni kurduğu Konstantinopolis’e taşıyarak burayı Nova Roma yani Yeni Roma yapıp bütün Roma İmparatorluğu’nun başkenti olarak ilan etti. Konstantinopolis yani günümüzün İstanbul’u artık bir yüzyıl boyunca Roma İmparatorluğu bölünene kadar hem doğu hem de batının başkenti olacaktı.

Konstantinopolis kurulmadan önce doğu ile batıyı birbirine bağlayan kent Alexandria-Troas olduğu için de bundan böyle buraya halk arasında “Kestamboli, Kestanbol, Eski İstanbul, Eski İstanbulluk İçi” denilmeye başlandı. Konstantin zamanında Troas’ın mermeleri ve görkemleri sütunları sökülerek Konstantinopolis’in yapımında kullanıldı. Soylularının ve halkının bir kısmı da Konstantinopolis’e taşındılar.

Bizans zamanında da Troas bir Piskoposluk merkezi olarak korunduğu gibi Roma’da ortaya çıkan Katolik kilisesinde de her zaman bir Troas Psikoposluk makamı bulundu.

Şehrin tam olarak ne zaman boşaltıldığı bilinmemekle birlikte 10.yy’da kadar yaşamın devam ettiği düşünülmektedir. Bölgeyi Türklerin fetihiyle birlikte şehirden kalan mermerler ve granit sütunlar sökülerek yeni yapılan cami ve binaların inşasında kullanılmışlardır.

İstanbul’da sütunların görülebileceği çok sayıda cami ve yapı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcası Sultanahmet Camii’nin kubbeyi tutan fil ayakları, Valide Camii gibi daha pek çoklarıdır.

Sanal Tur

Konum

İlginizi Çekebilecek Yerler

Ulu Cami
İlk Devir Osmanlıların En Eski Camilerinden

Taş Mektep
Ezine’nin ilk belediye binası

Seferşah Hamamı
Yıldırım Bayezid Dönemi Ayakta Kalan En Eski Hamamlardan

Zeytinli Camii
Kanuni Dönemi Osmanlı Camii

Pin It on Pinterest

Share This

Paylaş & Share