Ezineye Nasıl Gelirim?

Ezine’ye Batıdan, Ege Yönünden Tekneyle Gelirseniz

Ezine’yi teknenizle Ege’de bir tur yaparken ziyaret etmeyi düşünürseniz. Size tavsiyem teknenizi Geyikli Odunluk İskelesine demirlemeniz olur. Eğer yanınızda alanda gezmek için motosiklet veya küçük kara aracı da getirdiyseniz. O zaman Geyikli İskelesi karaya çıkmak için iyi bir tercih olur. Geyikli İskelesi’nde karaya aracınız ile çıkabilmeniz için gereken imkanlar daha geniştir.

Buradan sonra güneye doğru Dalyan, Dalyan Antik Liman istikametine doğru gidip buraları ziyaret edebilirsiniz. Daha sonrasında Alexandria-Troas, Heredos Atticus Hamamı, Kestanbol Kaplıcaları, Tavaklı İskelesi ve mıntıkasındaki yerler ziyaret etmek için sizi bekliyor olacaklardır.

Geyikli İskelesi’nden Kuzey yönüne giderseniz de Çamoba Plajı, Kumburun, Taşkapı, Papaz Plajı ve Yeniköy sahilini ziyaret etme imkanına sahip olursunuz. Zamanınız varsa, Cezayirli Hasan Paşa Köşkü ve Antik Troia Kenti ve Troia Müzesi’ni de gelmişken ziyaret edebilirsiniz.

Ezine’ye Kuzeyden, Güneyden veya Doğrudan Kara Yolu İle Geliyorsanız

Önce Ezine’ye gelip kent merkezini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra da kuzeyden güneye, güneyden kuzeye veya doğudan batıya rehberdeki mekanlardan birini seçerek gezmeye başlayabilirsiniz. Ben size Ezine’ye kadar gelmişken mutlaka görmeden gitmemenizi tavsiye edeceğim bir kaç yeri özellikle önermek isterim. Kuzeyden güneye doğru keyifli bir yolculuk rotası, günün doğumundan batımına size zevkli bir gün sonu imkanı sağlayacaktır. Bu açıdan kuzeydeki Cezayirli Hasan Paşa, Yeniköy, ve Papaz Plajını öncelikli olarak ziyaret edebilirsiniz. Güneye doğru yolunuzun üzerinde birbirinden güzel plajlar ve tarihi mekanlar sizi bekliyor olacak. Tarihi mekanlar arasında görmeden gitmemenizi tavsiye edeceğimiz, Alexandria-Troas ve Dalyan Antik Liman, Kemallı Köyü, Yahya Çavuş Köyü ve Antik Sütunlar, Kestanbol Kaplıcaları ve Neandria kenti var.

İlginizi Çekebilecek Yerler

Yahya Çavuş Köyü ve Antik Sütunlar
Ezine’li Yahya Çavuş Kötü ve Antik Sütunlar

Alexandria Troas
Dünyanın İlk Metropolü, Eski İstanbul

Neandria
Ticaret ve At ile Antik Çağa Damga Vurmuş Kent

Dalyan Antik Liman
Doğu İle Batıyı Birbirine Bağlayan Liman

Pin It on Pinterest

Share This

Paylaş & Share