Nearby Places

Where Can I Go From Ezine?

Reading Time: 5 minutes

ASSOS

Efsanevi Troia Savaşları sırasında adının Pedassos olduğu düşünülmekte olan tarih öncesinden itibaren yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir.

Konum olarak Behram köyünün yanında, Midilli adasının karşısındaki konumu ile görülmeye değer eşsiz bir yerdedir.

Zirve noktasında bulunan Athena Tapınağı ve Osmanlı Sultanı I.Murad Hüdavendigâr(1370-1389) döneminden kalma cami ve Midilli adasına bakan yamaç üzerindeki eşsiz manzaraya sahip tiyatrosu ile görmek için en az bir gün ayrılması gereken yerlerdendir.

APOLLON SMINTHEUS

Ayvacık’ın Gülpınar köyünde bulunmaktadır.

MÖ.2. yy’da inşa edilen Helenistik çağ mimarisinin önemli bir eseri olan tapınak, 41.65 x 23.20 metre ölçülerinde kısa cephelerinde 8, uzun cephelerinde 14 sütun bulunan bir yapıdır.

Tapınağın friz ve sütunlarında Troya Savaşı işlenmiştir. İlyada destanı başka hiçbir tapınakta bu kadar ayrıntılı olarak işlenmemiştir.

BAYRAMİÇ

Ezine’den sonra görülmesi gereken bir başka kent de Bayramiç’tir.

Meşhur Türk şairi Mehmet Akif Ersoy’un evi, Osmanlı köprü, cami ve konağı ile bir uğrak noktasıdır.

BAYRAMİÇ AYAZMA

Bayramiç’ten sonra Kazdağı’nın kuzey-kuzeybatı yamaçlarında bulunan Ayazma mesire yeri, doğal suları, tertemiz havası ve kar suyunda yetişen alabalıkları ile mutlaka görülmesi gereken bir mekandır.

BOZCAADA

Ezine’nin Geyikli Gestaş İskelesi’nden feribotla ister aracınızla ister yaya olarak yaklaşık 45-50 dakikalık bir deniz yolculuğu ile geçebileceğiniz Bozcaaada, tarihi kalesi, Latin şatosu, Bizans-Roma dönemine ait kalıntıları ve her biri birbirinden güzel koyları ile tarih, deniz ve doğa meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir adadır.

GÖKÇEADA

Gökçeada’ya gitmek için Ezine’den Çanakkale Merkez Gestaş iskelesinden kalkan feribotla, Eceabat’a geçilir. Eceabat’tan eğer kendi aracınız yoksa minibüslerle Kabatepe Gestaş iskelesine gidilir. Kabatepe Gestaş iskelesinden kalkan feribotla da Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz. Çanakkale merkezde aldığınız tek bilet ile Gökçeada’ya ulaşmak mümkündür. Gidiş ve dönüşte sorun yaşamamak için feribota rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Gökçeada, Ege’nin hatta Akdeniz’in en zengin su kaynaklarına sahip adasıdır. Adada bulunan eski volkanlar adanın topraklarını verimli hale getirmiştir. Bu açıdan adanın eti ve bitkileri ile yapılan yemekleri çok lezzetlidir. Adanın dört bir yanındaki birbirinden güzel koylarında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Adanın hemen her yanına yayılmış olan balık lokantalarında taze deniz mahsullerini tadarken, adada bulunan sekiz tane Rum köyünde farklı kültürleri, eski sokak ve evleri görebilirsiniz. Roma-Bizans döneminden kalma eski kalıntılar, adanın güneyindeki Kral koyu ve çamur banyosu da görülmesi gerekenler arasındadır.

KAZDAĞI

Ezine’ye gelmişken ister aracınızla veya tur araçları ile Edremit tarafından veya bir maceraya atılarak motosiklet ile Bayramiç tarafından Kazdağı’nın zirvesine çıkarak, Paris’in efsanevi mağarasını, antik yolu, adı efsanelere konu olan Sarıkız ve Babasını ziyaret edebilirsiniz.

1767 metre yükseklikte yazın en sıcak gününde soğuğu iliklerinize kadar hissederek muhteşem Ege manzarasına efsanevi İda Dağı’nın tepesinden bakabilirsiniz. Ege, mavilik ve yeşilliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Places that may interest you

Yahya Cavus Village and Ancient Columns
Ezineli Yahya Cavus Village and Ancient Columns

Alexandria Troas
World's First Metropolis, Old Istanbul

Neandria
Ancient City with Trade and Horse

Dalyan Ancient Harbour
The port that connects East and West

Pin It on Pinterest

Share This

Share This