Dalyan Antik Liman

Doğu İle Batıyı Birbirine Bağlayan Liman

Okuma Süresi: 1 dakika

Dalyan Osmanlı döneminden itibaren kullanılan bir limandır. Osmanlı döneminde Çanakkale Boğazı’na girmek isteyen gemilerin uygun rüzgâr bekledikleri limanların başında gelen Dalyan aynı zamanda bölgede balıkçılıkla uğraşan halk için de iyi bir sığınak teşkil etmiştir. Özellikle balık akınları sırasında bol ve taze balığın avlandığı liman günümüzde de aynı şekilde kullanılmaktadır. Burada deniz kıyısındaki ağaçlardan birinin altına oturun ve en sıcak günde bile püfür püfür esen rüzgârın tadını çıkarın. Canınız balık mı çekti? Etraftaki yerel balıkçılardan gözünüze kestirdiğiniz birine girin, balığınızı beğenin ama muhakkak önce pazarlığınızı yapın. Sonra da keyfinize bakın.

Balıkçı limanının sol tarafında bulunan antik liman ile şimdiki liman arasında kalan plajda Bozcaada manzarası bir yanda Antik liman manzarası diğer yanda berrak ve temiz denizin ve güneşin tadını çıkarın.

Antik Liman

Limana isterseniz plajı takip ederek de ulaşabilirsiniz. Araçla çıkmayı ve yüksekten birkaç fotoğraf almayı planlıyorsanız İskele meydanında son sıradaki balıkçıyı karşınıza aldığınızda soldan yukarıya bir yol çıkıyor. Bu yolu takip ederek 20 metre sonra sağınızda toprak bir ayrım göreceksiniz. Bu ayrımdan aracınız ile devam ettiğinizde eski jandarma karakolunun önüne gelirsiniz. Size tavsiyem sevdiğinizi ve sevdiklerinizi yanınıza alın burada gün batımının eşsiz manzarasını seyredin. Sol tarafta da Antik Limanın kumla dolmuş iç limanını göreceksiniz.

Liman öyle güzel bir şekilde dolmuş ki, uzaktan bakıldığında da tıpkı bir kalbi andırıyor. Düşünün karşınızda Bozcaada, gün batımı, solunuzda güneşin üzerinde parladığı bir kalp yansıması bilemiyorum daha ne denir?

Sanal Tur

Konum

İlginizi Çekebilecek Yerler

Ulu Cami
İlk Devir Osmanlıların En Eski Camilerinden

Taş Mektep
Ezine’nin ilk belediye binası

Seferşah Hamamı
Yıldırım Bayezid Dönemi Ayakta Kalan En Eski Hamamlardan

Zeytinli Camii
Kanuni Dönemi Osmanlı Camii

Pin It on Pinterest

Share This

Paylaş & Share